Хмельницька гімназія № 1 імені Володимира Красицького
НАКАЗ
01 .10.2019 року Хмельницький №
Про організацію роботи
з питань протидії
насильству та булінгу
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18.12.2018 № 2657-VІІІ, плану заходів Міністерства освіти і науки України щодо реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 03.03.2016 №214, листів Міністерства освіти і науки України «Щодо організації роботи з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу» від 29.12.2018 № 1/9-790, «Методичні рекомендації щодо запобіганню та протидії насильству» від 18.05.2018 № 1/11-5580 та з метою попередження поширення негативних явищ в учнівському середовищі, запобігання та протидії насильству та булінгу
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити план заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) (додаток 1).
Жовтень 2019
2. Педагогічним працівникам:
2.1. Забезпечити виконання зазначеного плану заходів спрямованих на запобігання та протидію булінгу.
Протягом року
3. Інформувати невідкладно директора закладу про випадки булінгу та домашнього насильства.
Постійно.
4. Затвердити порядок подання та розгляду звернень про випадки булінгу в Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького від учнів, їх батьків, законних представників, інших осіб (додаток 2).
Жовтень 2019
5. Затвердити порядок реагування на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб причетних до булінгу (додаток 3)
Жовтень 2019
6. Внести зміни до посадових інструкцій працівників в Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького з урахуванням змін, зазначених в останній редакції (18.12.2018р.) Закону України «Про освіту».
7. Призначити відповідальними особами за організацію просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу із запобігання домашньому насильству та булінгу практичного психолога Коржук І.В., соціального педагога Голубєву-Мазур Г.В.
8. Розмістити на веб-сайті Хмельницької гімназії № 1 імені Володимира Красицького інформацію:
– план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького;
– порядок подання та розгляду звернень про випадки булінгу в Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького від учнів, їх батьків, законних представників, інших осіб;
– порядок реагування на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб причетних до булінгу;
– корисні посилання для учнів, батьків, педагогічних працівників щодо протидії булінгу.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника директора з виховної роботи Е. Шмалій.
Директор гімназії № 1 С. Ратушняк
План заходів,
спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню)
в Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького
2019/2020 навчальний рік
Додаток до наказу
Хмельницької гімназії № 1 імені Володимира Красицького
від 01.10.2019 року №
I. Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування)
І. Порядок подання заяв про випадки булінгу (цькування)
Заяви про випадки булінгу (цькування) до адміністрації закладу освіти подаються у письмовій формі.
У заяві слід зазначати:
1. Прізвище, ім’я та по батькові.
2. Прізвище ім’я та по батькові особи, яка порушила Ваші права.
3. У чому конкретно полягає суть порушення Ваших прав.
4. Коли або в який строк допущено порушення Ваших прав.
5. Яких заходів Ви вживали для поновлення Ваших прав.
6. Чи зверталися Ви до когось за захистом порушених прав.
7. Суть Вашої заяви.
8. Дату та власноручний підпис.
У разі звернення, в інтересах третіх осіб, потрібно надавати копії документів, що посвідчують повноваження на представництво їхніх інтересів.
Заяву до адміністрації школи можна надсилати письмово за адресою: вулиця Подільська 111, Хмельницький, Хмельницька область або електронною поштою: km.gymnasium1@gmail.com
Заяви електронною поштою слід оформляти згідно з правилами оформлення письмової заяви.
Заява про випадки булінгу (цькування) до адміністрації школи може бути прийнята у письмовому вигляді під час особистого прийому в директора гімназії.
ІІ. Порядок розгляду заяв про випадки булінгу (цькування)
Загальні положення
Цей Порядок розроблено згідно з Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», з метою визначення основних вимог до організації розгляду заяв про випадки булінгу (цькування).
Порядок визначає вимоги до організації розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) у Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького (далі - гімназії).
У роботі з заявами про випадки булінгу (цькування) забезпечується кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд заяв з метою оперативного розв’язання порушених у них питань, задоволення законних вимог заявників, реального поновлення порушених конституційних прав та запобігання надалі таким порушенням.
Рішення, чи (бездіяльність) у сфері управлінської діяльності школи можуть бути оскаржені у разі:
- порушення прав і законних інтересів громадян (групи громадян);
- створення перешкод здійсненню громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;
- незаконного покладення на громадянина обов’язків або його незаконного притягнення до відповідальності.
Первинний розгляд за заявами про випадки булінгу (цькування)
Діловодство за заявами про випадки булінгу (цькування) гімназії ведеться окремо від інших видів діловодства і покладається на відповідального за діловодство у школі.
Усі заяви про випадки булінгу (цькування), що надходять до гімназії, приймаються, проходять первинний розгляд й централізовано реєструються в день їх надходження у журналі.
Початком строку розгляду заяви про випадки булінгу (цькування) вважається день надходження та реєстрації в гімназії.
Заяви про випадки булінгу (цькування), що надійшли на адресу гімназії поштою, отримує секретар гімназії та в день отримання передає директору гімназії.
Прийом, попередній розгляд та реєстрація заяв про випадки булінгу (цькування) здійснюється у день їх надходження.
Заяви про випадки булінгу (цькування) підлягають первинному розгляду та розподілу їх на ті, що потребують обов’язкового розгляду директором гімназії або заступниками директора гімназії відповідно до їх компетенцій.
Усі заяви про випадки булінгу (цькування), що надходять до гімназії, реєструються у журналі із проставленням таких елементів:
дата надходження заяви;
прізвище, ім’я, по батькові заявника, категорія/соціальний стан заявника;
звідки одержано заяву про випадки булінгу (цькування);
порушені питання.
Заяви про випадки булінгу (цькування), подані громадянами на особистому прийомі, реєструються та розглядаються у тому самому порядку, що й інші письмові заяви.
Попередній розгляд заяв про випадки булінгу (цькування) та строк їх надходження до безпосередніх виконавців не повинен перевищувати одного робочого дня.
Порядок опрацювання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) і забезпечення контролю за їх розглядом.
У ході розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) керівництвом гімназії щодо кожної заяви має бути прийняте одне з таких рішень:
• прийняти до розгляду;
• надіслати за належністю, якщо порушені у заяві про випадки булінгу (цькування) питання не входять до компетенції школи, про що одночасно повідомити заявника;
• залишити без розгляду.
У разі потреби керівництвом гімназії може бути прийняте рішення щодо комісійного розгляду заяви про випадки булінгу (цькування).
У разі якщо заява про випадки булінгу (цькування) не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, воно не пізніше ніж у п’ятиденний строк повертається громадянину з відповідними роз’ясненнями.
3 метою оперативного вирішення питань, порушених у заяві про випадки булінгу (цькування), адміністрацією гімназіцї установлюється термін його розгляду. Заяви про випадки булінгу (цькування) розглядаються і вирішуються у строк не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, що не потребують додаткового вивчення, але не пізніше п’ятнадцяти календарних днів з дня їх отримання.
Виконавці зобов’язані уважно вивчити зміст заяви про випадки булінгу (цькування), факти, що наведені у ній, та питання, що потребують вирішення.
У разі потреби вимагати необхідні матеріали та перевіряти факти, що викладені у заяві уживати інших заходів для об’єктивного вирішення порушених авторами заяв питань, з’ясовувати обставини, усувати причини, та умови, які спонукають громадян скаржитися, відповідно до вимог чинного законодавства.
ЗРАЗОК
Директору
Хмельницької гімназії № 1 імені Володимира Красицького
Ратушняку С.П.
___________________________________
ПІБ заявника (повністю), вчителя, учня класу, батька, матері
Домашня адреса:
___________________________________
Контактний телефон:
___________________________________
ЗАЯВА
Я, _____________________ , інформую про випадок булінгу над учнем __________________________________________ з боку _______________________ або групи учнів:___________________ .
(Далі в довільній формі викладаються докладно всі обставини)
До заяви додаю фото- та відеоматеріали (за наявності).
Дата Підпис
Додаток до наказу
Хмельницької гімназії № 1 імені Володимира Красицького
від 01.10.2019 року №
Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)
У день подання заяви видається наказ по Хмельницькій гімназії № 1 імені Володимира Красицького про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.
Створюється комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) зі складу педагогічних працівників (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьків постраждалого та булера, директора гімназії та скликається засідання.
Комісія протягом 10 днів проводить розслідування та приймає відповідне рішення:
– якщо Комісія визнає, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять системний характер, про це повідомляються уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна превенція) та Служба у справах дітей;
– якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згоден з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою.
Рішення Комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.
Кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), за наявності — спостерігачі зобов’язані виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.
За будь-якого рішення комісії керівник закладу забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку. Психологічний супровід таких осіб здійснює соціальний педагог у взаємодії із практичним психологом. З цією метою запроваджуються консультаційні години у практичного психолога і соціального педагога, скриньки довіри, оприлюднення телефонів довіри, зокрема:
- Національна дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);
- Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;
- Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335;
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;
- Уповноважений Президента України з прав дитини 0 44 255 76 75;
- Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;
- Національна поліція України 102.