Раїса ЯНЧА,
спеціаліст вищої категорії категорії, вчитель-методист
Хмельницької гімназії № 1 імені Володимира Красицького
СКЛАДНІ СЛОВА, СПОЛУЧНІ О, Е В СКЛАДНИХ СЛОВАХ, ВИМОВА ТА НАГОЛОШЕННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ, ПРАВИЛЬНЕ ВЖИВАННЯ ЇХ У МОВЛЕННІ
Урок у 6 класі
Мета: домогтись засвоєння учнями правопису складних слів, їх вимови та наголошення і правильного вживання їх у мовленні; розвивати уміння та навички учнів по правопису складних слів; виховувати любов до природи, до рідного краю.
Обладнання: таблиця, тести.
Перебіг уроку
І. Оголошення теми, мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бліц-опитування.
ІІІ. Опрацювання теми уроку.
Робота з таблицею.
Правило |
Приклад |
1. Складні слова, які утворені від підрядного словосполучення, пишуться разом.
|
Народна пісня – народнопісенний Машини будувати – машинобудівний Карі очі – кароокий Землю міряти – землемір. |
2. Якщо перша частина складного слова наказове дієслово. |
Горицвіт, перекотиполе, зірвиголова.
|
3. Всі відчислівникові прикметники пишемо разом. |
Восьмирічний, столітній, 100-літній.
|
4. Складноскорочені слова пишемо разом. |
Нацбанк, Мін`юст. |
Але якщо перша частина прислівника особливо виділена, наголошена, то слово пишемо окремо. |
Низькорослий, свіжозрубаний, вищезгаданий.
Всесвітньо відомий, суспільно корисний, суспільно необхідний, чітко окреслений, діаметрально протилежний. |
6. Слова утворені поєднанням іншомовних компонентів: пишуться разом. |
|
- Прокоментувати таблицю, де є правила написання складних слів через дефіс.
♦ Проілюструвати прикладами 6 правило.
ІY. Засвоєння нового матеріалу.
Тренувальні вправи.
- Записати складні прикметники разом чи через дефіс.
Водно/спортивний, західно/український, далеко/східний, мілко/водний, історико/краєзнавчий, гірко/солоний, морально/психологічний, бузково/рожевий, блідо/блакитний, кисло/молочний, сіро/голубий, південно/східний, народно/поетичний.
Творча робота.
♦ Написати творчу роботу, використавши складні прикметники, на тему: «Красо моя, в каймі озер Полісся. Кленовий сік сльозою на корі. На тебе, красо л, не надивився…»
Тестові завдання.
♦ Тестування за збірником Л. Ю. Лазарчук.
Розподільний диктант.
Бурелом, грушеподібний, овочесховище, мікросхема, перекотиполе, лікар- еколог, звіробій-трава, художник-пейзажист, пейзажист-художник, івано-франківська, мати-й-мачуха, свят-вечір, молочнокислий, люби-мене, женьшень, темнохвойний, різкоконтинентальний, сніжно-білий, народно-поетичний, гриб-паразит.
♦ Підкреслені слова ввести в речення, об`єднавши темою «Краса рідного краю».
YІ. Підсумковий етап. Мікрофон.
- Що ви дізналися про правопис складних слів?
- Які слова пишемо разом?
- Коли слова пишемо через дефіс?
YІІ. Домашнє завдання: написати творчу роботу з використанням складних слів на тему «Рідне місто моє».